garsónka na Laurínskej pre Veru – interiér

Rekonštrukcia interiéru garsónky v dome bývalej prvo-republikovej banky na Laurinskej ulici pešej zóne, v Bratislave
Maličká kúpeľňa schováva kotol, bojler, práčku a miesto na mop, pritom je vizuálne čistá a pekná.

Projekt interiér garsónky na Laurinskej začal výzvou, keď sa mi Vera ozvala, že ešte predtým, než sa začneme venovať samotnému interiéru bytu, potrebuje pomôcť vyriešiť problém oddelenia samostatného kúrenia a ohrevu vody. Garsónka vznikla odčlenením z obrovského bytu a preto mali spoločné meranie, prívody inžinierskych sietí a kúrenie.

Tento byt treba opísať, lebo je skôr o tom čo tam nieje, ako o tom čo áno. Nie je priznaný klasický kuchynský kút so skrinkami na stenách. Nie sú tam obklady. A nieje vidieť nič čo nechcete vidieť.

Dva najzaujímavejšie momenty garsónky sú kuchyňa bez skriniek na stenách a mini kúpelňa, ktorá má všetko.

Byt vtedy slobodnej doktorky potreboval byť spoločenský, vzdušný a ženský. Väčšina vecí sa zmestila do existujúcej vstavanej skrine, ostatné rušivé sa schovalo za drevenú stenu v kúpeľni aby mohli steny bytu ostať čisté.

riešenie priestorov

Kuchynský kút sa stal zároveň plynúcim spoločenským priestorom. Dominuje mu veľký kuchynský pult, do ktorého je z oboch strán integrované všetko potrebné vybavenie – chladnička, mraznička, rúra, špajzová skriňa, príborník a miesto na riady). Drez, smetné koše a umývačka sú kvôli odpadu pri stene v malom pultíku.

Do malého priestoru úpeľňe sme zorganizovali veci, na ktoré sa netreba pozerať, za preglejkovú panelovú stenu, čo vytvorilo aj peknú pohľadovú plochu. Čerešničkou je “movie star” zrkadlo na líčenie, so vsadenými žiarovkami.

Farebnosť bytu je “škandinávska”, jemná. Steny aj s plastickými stenami otlčenými na tehlu sú zjednotené bielou. Podlaha je voskami patinovaná biela palubovka z borovice, kde poviem, že si podlahy treba dať urobiť podlahárom a nie stolárom

Môj prvý byt so zadaním “ženský”.

O PROJEKTE Garsónka na Laurínskej SI PREČÍTATE…

Interiér garsónky na Laurínskej sme potom navštívili s Ing. arch. Erikou Kuhnovou z časopisu Môj dom a fotografom Jakubom Čaprnkom, vznikol tento článok.

Vo februári 2020 ma Verin byt prekvapil opäť, keď sa umiestnil v ankete čitateľov časopisu Môj dom ako jeden top desiatich bratislavských bytov, ktoré ich zaujali na webe za minulý rok úplne najviac.

POĎAKOVANIE

veľmi šikovnému a talentovanému fotografovi Jakubovi a Nore Čaprnkovcom, ktorý tento byt nafotili. Ich portfólio si prezriete na https://www.nora-jakub.sk